زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست؛ هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود

با سلام و ارادت!

برنامه کشیکهای icu طالقانی ذیلا اعلام می شود.

یکشنبه 91/11/1 دکترالهه کاظم توری

دوشنبه 91/11/2 دکتروزیری نسب
سه شنبه 91/11/3 دکترنسیم سبحان
چهارشنبه 91/11/4 دکترهستی حسنی
پنجشنبه 91/11/5 دکترعلی صلح پور
جمعه 91/11/6 دکترهاشمی
شنبه 91/11/7 دکترفرهبد
یکشنبه 91/11/8 دکترالهه کاظم توری
دوشنبه 91/11/9 دکتربدرخانی جم
سه شنبه 91/11/10 دکترنسیم سبحان
چهارشنبه 91/11/11 دکتربدرخانی جم
پنج شنبه 91/11/12 دکتر بدرخانی جم
جمعه 91/11/13 دکترسیامک محمدی
شنبه 91/11/14 دکترفرهبد
یکشنبه 91/11/15 دکترتوری
دوشنبه 91/11/16 دکترذهبی
سه شنبه 91/11/17 دکتروزیری نسب
چهارشنبه 91/11/18 دکترعلیرضاابراهیمی
پنجشنبه 91/11/19 دکتر علیرضا ابراهیمی
جمعه 91/11/20 دکتروزیری نسب
شنبه 91/11/21 دکترفرهبد
یکشنبه 91/11/22 دکترفضلی
دوشنبه 91/11/23 دکترذهبی
سه شنبه 91/11/24 دکتروزیری نسب
چهارشنبه 91/11/25 دکتر علیرضا ابراهیمی
پنجشنبه 91/11/26 دکتر علیرضا ابراهیمی
جمعه 91/11/27 دکتروزیری نسب
شنبه 91/11/28 دکترفرهبد
یکشنبه 91/11/29 دکتر هاشمی
دوشنبه 91/11/30 دکترنسیم سبحان
نوشته شده توسط دکتر امین نژاد در ساعت  | لینک  | 

    به نظر می رسد که دگزامتازون قدری دارای اثرات بی دردی در دوره زمانی پس از عمل باشد. متاآنالیزی که به بررسی 45 مطالعه پرداخته است، به وضوح اثربخشی استفاده از تک دوز درون وریدی پیش از عمل این دارو را بر نیازهای بیماران به داروی ضد درد پس از عمل در ساعت دوم و بیست و چهارم نشان داده است. هرچند در این مورد اثر بی دردی دگزامتازون از نظر آماری معنی دار شده است اما هرآینه، فایده بالینی استفاده از آن چندان روشن نیست. از دیگر سوی، در پی استفاده پیش از عمل از این دارو، گلوکز خون بعد از عمل دچار افزایش می شود اما این افزایش با افزایش اثرات ناگوار همراه نیست.

    مطالعه ای که به اختصار حضورتان معرفی شد، یک مقاله مروری است که به بررسی اثر دگزامتازون پیرامون عمل بر بی دردی و اثرات جانبی آن می پردازد. این مطالعه توسط A. S. Habib  از Duke UMC انجام شده و در شماره اخیر BJA منتشر شده است.

    در کتاب بیهوشی میلر، آقای White به نقل از مقاله Kjetil اثر دگزامتازون را بر بی دردی پس از عمل زمانی قابل توجه می داند که با یک Cox2inh چون Rofecoxib همراه شود.

    در این مطالعه دوز دگزامتازون مورد استفاده در بیشتر موارد 1.25–20 mg بوده است.

برای مطالعه متن کامل این مقاله، آن را از لینک ذیل دانلود فرمایید.

Impact of Dexa on Post-op Pain

نوشته شده توسط دکتر امین نژاد در ساعت  | لینک  | 

    اخیرا مقاله ای خواندم در مورد استفاده از میدازولام اینتراتکال (به دلیل موضوع پایان نامه خودم!) که بیش از خود مقاله باز کار نوینی که بنیانگزارش دست کم در ایران! اساتید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بودند، خرسند و مفتخرم کرد. این کار و ایده نوین یعنی استفاده از میدازولام در فضای اینتراتکال و اثر فزاینده آن بر بی دردی طی عمل، ایده ای است که ابتدا از استاد عزیز، آقای دکتر صفری شنیده و عملکرد آن را دیده ام. 

    پرداختن به جزئیات طرح ایشان در زایمان بی درد را به زمانی پس از انتشار مقاله مرتبط با آن وا می گذارم اما این مقاله که به همت دیگر استاد خوبم، آقای دکتر دباغ به نگارش درآمده است، به اثر استفاده از میدازولام اینتراتکال در همراهی مارکائین می پردازد که داروی هر روز مصرف هر یک ما ست. همچنانکه پیش تر و بنابر دانسته های قبلی انتظار می رود افزودن فنتانیل بتواند بی دردی مارکائین اسپاینال را افزایش دهد، میدازولام گوی سبقت را در افزایش مدت زمان بی دردی از فنتانیل ربوده است و در همراهی بوپی واکائین شما را تا زمانی طولانی تر از اندیشیدن به اداره درد بیمار به ویژه بیماران معتاد به اپیوم رهایی می بخشد.

    به هر روی اگر به این کار فاخر علاقمند هستید می توانید مقاله رایگان آن را از لینک ذیل دریافت کنید و بر دانسته های خود بیش از پیش بیافزایید.

ITM in Opium Abusers

نوشته شده توسط دکتر امین نژاد در ساعت  | لینک  | 

با سلام و ارادت!

  كلاس روز دوشنبه راس ساعت ۱۳ با بازخواني  فصل 35 كتاب ميلر توسط استاد فرزانه جناب آقای دکتر قرایی شروع شده و در ادامه از ساعت ۱۵ دکتر شفیعی به ارايه گزارش موردي از cardiac collapse در عمل جراحی ترمیم هرنی دیسک کمر می پردازد. متعاقبا مقاله ای نیز با عنوان failed epidural:causes & management از مجله BJA2012   توسط آقای دکتر صفدری از ارائه خواهد شد.

نوشته شده توسط دکتر امین نژاد در ساعت  | لینک  | 

    به دلیل تعداد زیاد اسلایدهای گزارش موردی روز گذشته، این اسلایدها در لینکی بر روی سایت گروه قرار داده شد. برای دسترسی به آن ها می توان از صفحه معاونت آموزشی به برنامه کلاس دسترسی یابید یا از لینک ذیلی که در اختیار شما قرار داده می شود به این منظور استفاده نمایید.

Anesthetic Management of Electrically Burned Patients

(برای دانلود فایل مورد نظر بر روی "اینجا" در صفحه سایت رسمی گروه که به آن ارجاع می شوید، کلیک فرمایید)

نوشته شده توسط دکتر امین نژاد در ساعت  | لینک  | 

    برنامه کتابخوانی ماه بعد به قرار ذیل است؛ تغییر برنامه روز بیست و سوم بهمن ماه مهترین نکته ای است که توجه شما را به آن جلب می کنم و اینکه ان شاالله کلاس جایگزین توسط استاد عزیز، خانم دکتر معماری در اولین فرصت برنامه ریزی و برگزار خواهد شد؛ البته به یقین زمان این کلاس پس از تاریخ قبلی آن یعنی بیست و سوم بهمن خواهد بود.

ردیف

تاریخ

Book Reading

استاد

فصل

18

2 یهمن

آقای دکتر قرایی

35

19

9 بهمن

آقای دکتر متقی

37

20

16 بهمن

آقای دکتر میرخشتی

71 و 32

21

23 بهمن

آقای دکتر صفری

33 و 99

22

30 بهمن

آقای دکتر مهدوی

44

نوشته شده توسط دکتر امین نژاد در ساعت  | لینک  | 

    در کلاس درس قبلی استاد متقی، همانطور که دوستان دیدند و شنیدند اشکالاتی به یکی از تصاویر درج شده در کتاب میلر وارد شد که اتفاقا یکی از مفهومی ترین اشکال موجود در فصل 49 است؛ این تصویر که Figure 49-5 می باشد به تعاریف SID مربوط می شود که در کتاب فینک نیز به آن اشاره شده و البته شکل درست آن درج گردیده است (Figure 12-2). به هر حال دوستانی که دسترسی به این کتاب ندارند می توانند تصویر ذیل را به این منظور دراختیار داشته باشند و با توضیحات کتاب میلر منطبق نمایند.

Figure 49-5


نوشته شده توسط دکتر امین نژاد در ساعت  | لینک  | 

با سلام و ارادت!

    كلاس روز دوشنبه راس ساعت ۱۳ به بازخواني فصل ۳۳ كتاب ميلر توسط استاد عزیز جناب آقای دکتر صفری اختصاص داشت اما بنابر صلاحدید ایشان، این زمان به ادامه مطالب استاد گرانقدر آقای دکتر متقی اختصاص یافت و مقرر شد در آقای دکتر صفری در اولین فرصت نمونه سوالات این فصل را در اختیارمان قرار دهند.

در ادامه از ساعت ۱۵ خانم دکتر سلطانی و خانم دکتر نوری به ارائه گزارش مورد و مقاله می پردازند که تا زمان نوشتن این پست عناوین آن به اینجانب داده نشده است.  

خبر تکمیلی:

عنوان مقاله regional anesthesia &anti thrombotic agents:recommendations of society of European anesthesiology از مجله european anesthesia & analgesia 2010 می باشد.

عنوان گزارش مورد مدیریت بیهوشی در یک بیمار با سوختگی الکتریکی می باشد.

 

نوشته شده توسط دکتر امین نژاد در ساعت  | لینک  | 

    مفتخرم که از این طریق انتشار مقاله ای بر اساس طرح پژوهشی استاد عزیز، جناب آقای دکتر قرائی و پایان نامه همکار خوبمان خانم دکتر رستمیان را در آخرین شماره مجله Anesthesia & Analgesia تبریک بگویم و برای این عزیزان و سایر استاد فرهیخته همکار این طرح، بیش از پیش آرزوی موفقیت کنم.

Anesth Analg. 2013 Jan;116(1):75-80

نوشته شده توسط دکتر امین نژاد در ساعت  | لینک  | 

با سلام و ارادت!

    كلاس روز دوشنبه راس ساعت ۱۳ با بازخواني  فصل 30 كتاب ميلر توسط استاد گرامی جناب آقای دکتر میرخشتی شروع شده و در ادامه از ساعت ۱۵ آقای دکتر دقیقی و خانم دکتر کمالی به ارائه گزارش مورد و مقاله می پردازند که تا زمان نوشتن این پست عناوین آن به اینجانب داده نشده است.  

عنوان مقاله  a comparison of the effects of preanesthetic administration of crystalloid versus colloid on intrathecal spread of isobaric spinal anesthetics &cerebrospinal fluid movment  از مجله anesthesia & analgesia 2011  می باشد.

در صورت تمایل می توانید از لینک ذیل به نسخه اصلی و رایگان مقاله دسترسی پیدا کنید؛

Anesth Analg 2011;112:924–30

نوشته شده توسط دکتر امین نژاد در ساعت  | لینک  | 


گر می وصلش به دریا درکشی                     مست لایعقل مشو، مخمور باش

نه چو بی مغزان به یک می مست شو           نه به یک دردی همه معذور باش

و ر به دریاها درآشامی شراب                      تا ابد از تشنگی رنجور باش

همچو آن حلاج بدمستی مکن                     یا حسینی باش یا منصور باش

چون نفخت فیه من روحی، تو را ست            روح پاکی، فوق نفخ صور باش

کنج وحدت گیر چون عطار پیش                   پس به کنجی درشو و مستور باش

نوشته شده توسط دکتر امین نژاد در ساعت  | لینک  | 

    امروز نماینده محترم بیمه ایران از شرکت خدمات بیمه ای فرجام پوشش (به منظور پوشش فرجام شاهکار های من و شما و ... !) در محل کلاس حضور داشتند تا توضیحاتی را در مورد خدمات بیمه ای ارائه شده توسط شرکت خود به دوستان بفرمایند که به دلیل بی انضباطی من! بخت با ایشان یار نشد و توضیحاتشان را فرمودند که خدمت شما عرض کنم. قبلا اما در مورد قرارداد دانشگاه با همین شرکت حضور شما اطلاعاتی داده شده است که البته در یک مورد اطلاعات کارشناس محترم بیمه به این ترتیب اصلاح می شود که دانشگاه 50% از حق بیمه مسوولیت شما را آن هم تا سقف نود میلیون تومان تقبل کرده است و مابقی برعهده شما ست. البته 30% تخفیف گروهی و 20-5% تخفیف عدم خسارت به جان بیماران! از دیگر بندهای مندرج در این دست نوشته است که توضیح آن را اگر خواستید از آقای زندیه به شماره تلفن همراه 09127773270 بخواهید.

    در هر حال چه این شرکت و چه شرکت های مشابه، توصیه موکد به ویژه به دوستان جدیدالورود که حتما در راستای پوشش بیمه مسوولیت خود اقدام فرمائید چرا که همه، امثال برخی اساتید نمی شوند که حتی خطاهای جاهای دیگر شما را هم با چاشنی مردانگی و به طعم معرفت پوشش دهند!

نوشته شده توسط دکتر امین نژاد در ساعت  | لینک  | 

    همانطور که پیش تر هم با نظارت مستقیم معاون محترم آموزشی گروه برنامه شش ماهه ارائه گزارش های موردی و مقالات در چندین نوبت در ابتدای سال تحصیلی از همین طریق به اطلاع دوستان و همکاران عزیز رسانده شده است، بر قابل دسترس بودن برنامه در سایت رسمی گروه به لینک ذیل نیز تاکید می گردد. بدیهی است دوستان جهت هرگونه تغییر در برنامه به هر دلیل، لازم است مراتب را با دستیار ارشد گروه مطرح نمایند تا بسان مورد امروز اطلاع معاون محترم پژوهشی گروه بطور اتفاقی رخ نداده باشد.

لینک برنامه شش ماهه گزارش های موردی و مقالات

    ذکر این نکته نیز ضروری است که دوستان برای انتخاب مقاله مورد نظر خود می توانند از مجموعه گردآوری شده از قبل نیز استفاده نمایند. در غیر اینصورت لازم است در این مورد هم با معاون محترم پژوهشی گروه مشورت کنند. بدیهی است به تائید نهایی رساندن عنوان گزارش های موردی و مقالات، وظیفه خود دستیاران می باشد که در این مورد اطلاع به معاونین محترم آموزشی و پژوهشی گروه الزامی است.

    نکته پایانی و چه بسا مهمتر اینکه شرکت همه دستیاران غیر از دستیاران کشیک های موظف بیمارستان های تابعه گروه در کلاس های روز دوشنبه الزامی است و عدم مشارکت به هر دلیل که باشد تبعات سختی برای دستیاران در پی خواهد داشت. لذا به دوستان توصیه می کنم در این مورد از حق خود در بهره گیری از فرصت های آموزشی به راحتی نگذرند. 

نوشته شده توسط دکتر امین نژاد در ساعت  | لینک  | 

   ضمن یادآوری دوباره تغییر مکان برگزاری کلاس های روزهای دوشنبه و بازگشت به بیمارستان آیت ا... طالقانی، بر لزوم هماهنگی دستیاران ارائه دهنده مقالات در جلسات هفتگی، با معاون محترم پژوهشی گروه، آقای دکتر جعفری تاکید می کنم.

نوشته شده توسط دکتر امین نژاد در ساعت  | لینک  | 

    پاسخنامه اولیه آزمون روز پنجشنبه برای اطلاع دوستان عزیز ذیلا تقدیم می گردد. بررسی های دوستان شما نشان می دهد که تنها دو مورد از یکصد و نوزده سوال مطرح شده نیاز به بازنگری دارد و این در نوع خود افزایش دقت نظر اساتید و طراحان، به ویژه معاونت محترم آموزشی گروه را می رساند که بازبینی سوالات را برعهده داشتند. امیدوارم در آزمون های آتی همین معدود ابهام هم وجود نداشته باشد؛ هرچند آزمونی با اعتبار و گستردگی آزمون سالیانه دانشنامه با وجود برگزاری در سطح یک کشور و برای همه فارغ التحصیلان، به مراتب خطاها و حرف و حدیث های بیشتری دارد.
    در صورت داشتن اعتراض به هر یک از سوالات تا فردا مراتب را به اطلاع معاون محترم آموزشی گروه برسانید.
      پاسخنامه نهایی همراه با متن سوالات به زودی بر روی سایت گروه قرار خواهد گرفت.

پرسش

پاسخ

پرسش

پاسخ

پرسش

پاسخ

1

ب

41

ب

81

الف

2

د

42

الف

82

الف

3

الف

43

د

83

ج

4

الف

44

د

84

د

5

د

45

ج

85

ب

6

ب

46

ج

86

ج

7

د

47

د

87

حذف

8

د

48

د

88

ب

9

ب

49

د

89

د

10

الف

50

ب

90

د

11

الف

51

ب

91

ج

12

الف

52

د

92

ج

13

د

53

د

93

الف

14

الف

54

الف

94

الف

15

ب

55

ب

95

د

16

ج

56

د

96

ب

17

ب

57

ج

97

ب

18

د

58

ج

98

الف

19

ج

59

ج

99

ب

20

د

60

الف

100

د

21

ج

61

ب

101

ج

22

ب

62

ب

102

د

23

ب

63

د

103

ج

24

الف

64

الف

104

ج

25

ج

65

ب

105

ب

26

ب

66

ب

106

ب

27

الف

67

ج

107

د

28

ج

68

ج

108

ج

29

ب

69

د

109

د

30

د

70

ب

110

الف

31

ج

71

د

111

الف

32

الف

72

د

112

ج

33

ب

73

ج

113

ب

34

د

74

ج

114

ب

35

ج

75

ج

115

د

36

ج

76

الف

116

 ب

37

ج

77

د

117

د

38

الف

78

الف

118

الف

39

ج

79

الف

119

د

40

ب

80

الف

120

 ---------

نوشته شده توسط دکتر امین نژاد در ساعت  | لینک  | 

با سلام و ارادت!

    ضمن عرض خسته نباشید به تمام دوستان و همکاران بابت امتحان اخیر كلاس روز دوشنبه راس ساعت ۱۳ با بازخواني  فصول ۴۹و۵۴ كتاب ميلر توسط استاد فرزانه و عزیز جناب آقای دکتر متقی شروع شده و در ادامه از ساعت ۱۵ خانم دکتر کاظم توری به ارايه گزارش موردي از سندرم کمپارتمان در عمل جراحی آرتروسکوپی زانو و حالت لیتوتومی می پردازند. مقاله ای نیز با عنوان لیدوکائین سیستمیک در بهبود کیفیت ریکاوری بعد از عمل در جراحی لاپاروسکوپیک سرپایی متعاقبا توسط آقای دکتر ابراهیمی از مجله Anesth & Analg 2012 ارائه خواهد شد.


نوشته شده توسط دکتر امین نژاد در ساعت  | لینک  | 

    برنامه کلاس های کتابخوانی میلر طی یک ماه آتی به قرار ذیل یادآوری می شود؛

ردیف

تاریخ

Book Reading

استاد

فصل

15

11 دی

آقای دکتر متقی

54 و 49

16

18 دی

آقای دکتر میرخشتی

30

17

25 دی

آقای دکتر صفری

33

18

2 یهمن

آقای دکتر قرایی

35

 

آزمون پس فردا، پنجشنبه هفتم دی، ساعت هشت صبح بیمارستان شهید مدرس

نوشته شده توسط دکتر امین نژاد در ساعت  | لینک  | 

    برای آزمون روز پنجشنبه از ساعت هشت صبح در تالار اجتماعات بیمارستان شهید مدرس حضور داشته باشید. لطفا به دوستان خود نیز در این مورد اطلاع رسانی بفرمایید که نه تاخیری رخ بدهد و نه اینکه کسی به اشتباه جای دیگری برود!

موفق باشید 

نوشته شده توسط دکتر امین نژاد در ساعت  | لینک  | 

    نظر به نزدیکی زمان آزمون دی ماه و با توجه به درخواست های دوستان و موافقت معاون محترم آموزشی گروه همه کلاس های روز دوشنبه چهارم دی ماه اعم از بازخوانی میلر و case report و ... کنسل شد. زمان برگزاری کلاس خوانش فصل های 66 و 67 میلر متعاقبا اعلام می شود. در مورد case report و journal club نیز ادامه برنامه از هفته آتی در بیمارستان آیت ا... طالقانی به قوت خود، طبق برنامه از پیش اعلام شده باقی است.

    آزمون پنجشنبه نیز از ساعت 8 در بیمارستان شهید مدرس و در همان محلی که کلاس های ماه قبل منعقد بود، برگزار خواهد شد. لطفا تاخیر نداشته باشید! 

نوشته شده توسط دکتر امین نژاد در ساعت  | لینک  |